2016-2017 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI
ÖZEL ÇAĞLAR KOLEJİ
II. YABANCI DİL DERS HEDEFLERİMİZ


2016 -2017 Eğitim ve Öğretim yılında Okulumuzda 4.sınıftan 7. Sınıfa kadar Almanca ve İspanyolca seçmeli II. Yabancı dil dersi olarak öğrencilerimizin öğrenimine sunulacaktır.
Öğrencilerimiz neden İspanyolca öğrenmeli;öncelikle Dünya da en çok konuşulan dil olduğu için ve ülkemizde popülaritesi giderek artması sebebiyle.
Öğrencilerimiz neden Almanca öğrenmeli;öncelikle ülkemizin Anadolu ve fen liselerinde ağırlıklı olarak II.yabancı dil olarak Almanca öğretildiği ve kolejden mezun olduktan sonra liseye donanımlı gittiğinde akademik başarısını artırmasına vesile olması için ve ayrıca ülkemizde iş hayatının dili de yine II. Yabancı dil olarak Almanca’yı tercih etmesi sebebiyle.
Bu doğrultuda her iki ders içinde seçtiğimiz kitaplarımız Avrupa Dil Portfolyosuna (The Common European Framework of Reference for Languages) uygun kitaplardır.

4.SINIF DERS HEDEFLERİMİZ


4.sınıflarda sınıf düzeyi en basit seviye olarak kabul edilerek temel bilgileri verme baz alınacaktır. Ana bilgilerin ardından dilbilgisi ve kelime yapılarına giriş yapılacaktır. Öğrencilerin sözlü kullanımı esas alınacaktır. Kullanılan kitap: Almanca dersinde” Udo & Co.” adlı ders kitabı olacaktır.Bunun yanında “Rotkäppchen mit Hör CD + Der Wolf und die sieben Geißlein mit Hör CD “ adlı hikaye kitapları ve “Praktisches Wörterbuch + CD” resimli sözlükten faydalanılarak müfredata göre sırası ile işlenecektir.Aynı şekilde İspanyolca dersinde de “COLEGA 1 “ adlı ders kitabı işlenecektir.Bunun yanında “Tobogan o balancin ?(Colega lee)” adlı hikaye kitabı ve “My 1first Picture Dictionary (ESP)” resimli sözlükten faydalanılarak müfredata göre sırası ile işlenecektir.
Ana kaynakların yanı sıra konu bazında çalışma kağıtlarından da faydalanılacaktır. Ayrıca görsel materyaller öğretmenimiz tarafından konu bazlı olarak “Powerpoint” sunumlar şeklinde hazırlanılarak/hazırlatılarak öğrencilerimize sunulacak/sundurulacaktır. Öğrencilere her ders sonunda ev ödevleri verilecek ve takibi de yapılacaktır.Sene sonunda yaklaşık 200 kelime öğretilmiş olması hedeflenmektedir.

5. SINIF DERSİ HEDEFLERİMİZ


5. sınıflarda A1 seviyesinde (basit ve +basit) olarak kabul edilerek konulara başlanacaktır. Hedef çocuğun kelime haznesini geliştirmenin yanı sıra, dilbilgisini de etkili seviyeye yükseltmek, öğrencinin dil düzeyini bir basamak daha arttırmaktır. Kullanılacak olan Almanca Kitaplarımız: “Jugendjournal 1-2-3 (A1.1)”+” Die Bremer Stadtmusikanten mit Hör CD “olacaktır. Bu ders materyallerinin yanı sıra öğrencilerimiz “Praktisches Wörterbuch + CD” adlı resimli sözlük’ten yararlanacaklardır .İspanyolca dersinde ise ;” COLEGA 2” + “Esta es miA ! (Colega lee)” adlı kitaplar okutulacaktır. Bu ders materyallerinin yanı sıra öğrencilerimiz “ELI Picture Dict. Junior(ESP)”
adlı resimli sözlük’ten yararlanacaklardır.
Ana kaynakların yanı sıra konu bazında çalışma kağıtlarından da faydalanılacaktır. Ayrıca görsel materyaller öğretmenimiz tarafından konu bazlı olarak “Powerpoint” sunumlar şeklinde hazırlanılarak/hazırlatılarak öğrencilerimize sunulacak/sundurulacaktır. Öğrencilere her ders sonunda ev ödevleri verilecek ve takibi de yapılacaktır.Yıl içerisinde her öğrenciye yaklaşık 250 kelime öğretilecektir.

6. SINIF DERSİ HEDEFLERİMİZ


6.Sınıfda okutulacak olan Almanca kitabımız “Jugendjournal 1-2-3 (A1.2)“ + “Wer bin ich?A1 mit Hör Cd “ başlığı altında 4.ve 5. Sınıflarda okuttuğumuz eğitim serilerinin devamı niteliğinde olup,çocukların ilgisini çekecek konu,yaklaşık 300 civarında kelime,seviyelerine uygun dijital materyallerle hazırlanmış dilbilgisi yapıları,çeşitli şarkılar ,konulara yönelik çalışmalar ve renkli etkinlikleri içermektedir.İspanyolca dersinde ise “COMPANEROS A1” + “Aventuras Para 3-Misterio en Chichen Itza”
başlığı altında 4.ve 5. Sınıflarda okuttuğumuz eğitim serilerinin devamı niteliğinde olup,çocukların ilgisini çekecek konu,yaklaşık 300 civarında kelime,seviyelerine uygun dijital materyallerle hazırlanmış dilbilgisi yapıları,çeşitli şarkılar ,konulara yönelik çalışmalar ve renkli etkinlikleri içermektedir.
2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılında Almanca ve İspanyolca dersi olarak hedefimiz öğrencilerimizin 2.yabancı dil derslerinde A1 seviyesinde dilsel kazanımlar edinerek farklı bir kültürü daha tanımalarına olanak sağlamaktır.

7. SINIF ALMANCA DERSİ HEDEFLERİ


7.Sınıfda okutulacak Almanca kitabımız “Jugendjournal 1-2-3 (A1.2)” adlı ders kitaplarının yanı sıra “Erich ist verschwunden A1” adlı seviyelerine uygun bir hikaye kitabı da işlenecektir.İspanyolca dersinde de “COMPANEROS A1” adlı ders kitaplarının yanı sıra “Aventuras Para 3-El enigma de la carta” adlı seviyelerine uygun bir hikaye kitabı da işlenecektir.
Kitaplarımız öğrencilerimizin daha önceki yıllarda işledikleri kitap serilerinin devamı niteliğinde olup,çocukların ilgisini çekecek dijital olarak hazırlanmış çeşitli konu,350 civarında kelime,seviyelerine uygun dilbilgisi yapıları,çeşitli şarkılar ,konulara yönelik çalışmalar ve renkli etkinlikleri içermektedir.
2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılında Almanca dersi olarak hedefimiz öğrencilerimizin önceki yılda edindikleri dilsel kazanımları pekiştirerek geliştirmelerini sağlamaktır

YABANCI DİLLER BÖLÜM BAŞKANLIĞI